Українська національна вишивка в Виннице
Українська національна вишивка: історія, цікаві факти та містичні орнаменти
"І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя, на долю дала".
Андрій Малишко
Пісня про рушник відома кожному українцю з дитинства. Але чи кожен знає, що його дарували у дорогу зовсім невипадково? Адже вишитий рушник символізував дорогу, щасливе повернення в отчий дім зокрема та життєвий шлях людини в цілому. І сьогодні вишиті українські рушники прикрашають помешкання та вівтарі у церквах, а вишиті сорочки – вишиванки - носять як повсякденну та святкову одіж.
Історія вишиванки: від скіфів і до сьогодення
Традиційна вишивка – це духовний символ української нації, історія якого сягає ще прадавніх віків. За згадками Геродота, вишиваний одяг носили ще скіфи. А в часи Київської Русі у Києві навіть існувала школа, де молоді дівчата вчилися вишивати. Свого розквіту українська національна вишивка досягла у ХІХ ст. А першим, хто поєднав звичайний для нас одяг з вишиванкою, став Іван Франко, який носив вишиту сорочку під піджак. Саме в такому вигляді поет і зображений на 20-ти гривневій купюрі.
Зазвичай вишиванки виготовляли із саморобного конопляного чи льняного полотна. Загалом налічувалось близько 100 видів та прийомів вишивання – хрестик, низь, гладь, мереження, плетіння і т. д. Окрім сорочок та рушників, вишивкою прикрашали скатертини, завіси, верхній одяг та хустки.
Іван Франко у вишиванці.
З вишиванкою пов'язано безліч прикмет та повір’їв.
Так, дівчина, що вишила сорочку майбутньому чоловікові, з її допомогою могла дізнатися, чи він її зраджує. Для цього при вишиванні дівчата нашіптували особливі слова. Якщо сорочка після прання втрачала білий колір, чоловік зрадив кохану.
Інше повір’я пов’язане із чумаками. Вони довіряли прання своєї сорочки лише дружині або нареченій. Чужим жінкам торкатися вишиванки було суворо заборонено. Таким чином чумак підтверджував свою вірність.
Подруги. Фото зроблено близько 100 років назад.
Прадавні орнаменти-обереги
Основна функція вишивки – оздоблення. Проте здавна вишита сорочка виконувала не менш важливу місію оберега. Орнаменти на вишиванках та рушниках несуть у собі глубокий зміст, корені якого сягають ще у слов’янську міфологію.
Геометричні візерунки – найпоширеніші серед орнаментів. Ромб – стародавній символ сонця, родючості та жіночої основи - приносив добру удачу та процвітання. Хвилясті лінії – символ води – уособлювали життєдайну силу, а горизонтальні – символ землі – родючість. Колокрес (хрест у колі) – знак сонця, що відводить зло, а криж (рівносторонній хрест) – знак вогню, що символізує духовне очищення.
Популярні у вишивці і рослинні мотиви. Листя дубу – символ сили та міцності, а калина – символ краси. У поєднанні ці символи часто зустрічалися на чоловічих сорочках. Мак – символ родючості та пам’яті роду, а китиці виноградууособлювали радість та сімейне життя. Троянди символізували кохання та молодість, а барвінок – вірність та вічність буття.
Зображення тварин та птахів, зокрема голубів, півнів та коней, защихали людину від злих сил. Вишиті парою птахисимволізували шлюбну пару, а ластівки – добрі новини.
Орнамент “півні”.
Кольорова символіка
“Два кольори мої, два кольори: Червоне — то любов, а чорне — то журба” – так співається у відомій український пісні. І справді, колір вишивки має величезне значення.
-
Червоний – любов, боротьба, світло та захист.
-
Чорний – смуток, охорона від злих сил, шанування померлих.
-
Блакитний – небо, повітря, духовний світ.
-
Жовтий – врожай, місяць, зорі.
-
Коричневий – родючість землі.
-
Зелений – весна, оновлення, життя.
Регіональні особливості орнаменту. Легенда міста Борщів
В залежності від місцини, сорочки відрізнялися фасонами, кольором, способом вишивання та орнаментом.
Зокрема, своєю оригінальною чорною вишивкою славиться місто Борщів. За легендою, турки і татари винищили всіх борщівських чоловіків. Після цього невтішні жінки цієї місцевості протягом декількох поколінь вишивали сорочки лише чорними нитками в знак своєї скорботи.
До речі, у місцевому храмі Успіння Пречистої Діви Марії зберігається унікальна ікона Богоматері з Ісусом, які одягнені у вишиванки.
Дівчина у борщівській вишиванці.
Багато традиційних регіональних відмінностей зберігаються і донині. При цьому всі українські вишиванки мають спільний стиль, завдяки чому їх неважко розпізнати серед вишитих сорочок інших слов янських народів.
Вишивка сьогодні
Українські зірки у вишиванках (ведуча В. Фролова та солістка ONUKA N. Tomata).
Неабиякою популярністю вишивка користується і сьогодні. Прадавні мотиви збагачуються новими елементами, а фантазія майстринь створює справжні шедеври. Вишиванки вдягають на світські заходи, їх з гордістю носять українські та зарубіжні зірки. Зокрема, своїми вишиванками встигли похизуватися Олег Скрипка, Ольга Сумська, Віктор Бронюк (соліст гурту “ТІК”), Єкатерина Осадча, Ніколь Кідман, Ума Турман, Майк Тайсон, Джонні Депп, Пол Маккартні, Міла Йовович, Холлі Беррі та багато інших відомих людей.
Ніколь Кідман у вишиванці.
Роботу сучасних майстринь неабияк полегшують нові технології. Завдяки швейно-вишивальним комп’ютеризованним машинам можна розробити і створити будь-який вид вишивки. “Гладь” чи “рішельє”, вишивка хрестиком або фотовишивка – сучасні технології можуть все і навіть більше.
Зокрема, популярна на ринку модель Brother Innov-is V5 виконує 1900 операцій, а Janome 500E має USB-пам’ять, де можно зберігати власні дизайни.
Окремо слід виділити модель Brother Innov-is V5. Цю чудову помічницю, здатну виконувати 1900 операцій,вирізняють просторе поле для вишивки та висока швидкість виконання стежків. Завдяки дисплею з покращеним кутом огляду з легкістю можна редактувати, маштабувати та комбінувати малюнки. А USB-пам’ять або Memory card дозволяють зберігати свої малюнки, які можна відразу завантажувати до машини прямо з мережі.
Сьогоднішня вишивка – це результат натхнення, мрій та плідної праці багатьох поколінь українців. Тож ми бажаємо вам з радістю продовжувати цю благородну справу! Натхнення, фантазії та любові до вишивання – і шедеври не змусять себе чекати.
Джерела зображення: pustunchik.ua, facebook.com/zakvitchani, to.vspu.net, retrobazar.com, www.matkovska.com